Część Beskidu Żywieckiego: Zwardoń

Położony pomiędzy trzema pięknymi i niezwykle malowniczymi przełęczami Zwardoń to część Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy z równie malowniczym regionem Słowacji. Pomimo niewielkich rozmiarów baza noclegowa w tym miejscu jest nad wyraz imponująca, a miejscowość licząca na stałe zaledwie kilkuset mieszkańców w sezonie zimowym przyjmuje co najmniej kilkanaście tysięcy turystów ze wszystkich stron świata. Przez zwardońską przełęcz prowadzi stara, ale nadal dobrze zachowana linia kolejowa, która niegdyś stanowiła fragment dawnej strategicznej „kolei transwersalnej”, a dziś łączy się w Żylinie z główną magistralą, która to z kolei biegnie na południe do Bratysławy i dalej do majestatycznego i niezwykle urokliwego o każdej porze roku – Wiednia.

Łowców ciekawostek z pewnością zainteresuje fakt, że w Zwardoniu odbywa się co roku obóz naukowy, który organizowany jest przez olimpiadę matematyczną dla wszystkich uczestników, którzy mogą się pochwalić najlepszymi wynikami w zawodach.

Zwardoń jest raczej młodą miejscowością, a czas jej powstania datuje się na prawdopodobny XVII wiek. Chociaż bardzo wielu historyków uważa, że istniała tutaj wcześniej niewielka graniczna osada celna na szlaku handlowym, dziś Zwardoń to przede wszystkim miejscowość wypoczynkowa i turystyczna, która w sezonie zimowym wręcz pęka w szwach.

Zwardoń oferuje noclegi [informacje: ] między innymi właśnie miłośnikom białego szaleństwa, którzy co roku tłumnie odwiedzają tę niepozorną wioskę. W bliskiej odległości od Zwardonia znajduje się bardzo malowniczy Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Obejmuje on swoim zasięgiem między innymi porośnięte lasem pasma górskie Beskidu Śląskiego, a także źródła Białej i Czarnej Wisełki, które to dwa potoki dają początek Wiśle. Jest to z pewnością bardzo duża ciekawostka dla miłośników natury i biologii fauny oraz flory. Z rzadkich gatunków zwierząt, które występują na terenie Parku Krajobrazowego, można spotkać między innymi drozda obrożnego, głuszca, jarząbka, świergotka górskiego, wilka szarego, a nawet rysia eurazjatyckiego oraz od czasu do czasu groźnego niedźwiedzia brunatnego. Zwardoń ma do zaoferowania znacznie więcej niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Miło spędzić czas mogą tutaj zarówno młodzi, jak i starsi wielbiciele natury i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>