Duszniki Zdrój – atrakcje i ciekawostki

Duszniki Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa, położona w powiecie kłodzkim, w województwie dolnośląskim. Miasto ma charakter uzdrowiskowy. Jest ciekawie zlokalizowane w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. To doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Co nie oznacza, że w tym fascynującym miasteczku będziemy się nudzić. Malowniczy kurort zapewni nam wiele niezapomnianych atrakcji turystycznych. Słyną one z bogatej kultury i tradycji. Szeroka baza noclegowa z pewnością przypadnie nam do gustu. Hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, a także kempingi, schroniska i sanatoria – takie właśnie noclegi miasto oddaje do naszej dyspozycji.

Mamy niecodzienną okazję udziału w spektaklach, recitalach czy operetkach na najwyższym poziomie. Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina mieści się w Dworku Chopina, przy Parku Zdrojowym. Obiekt powstał w latach 1802-1805. Ważną datą jest niewątpliwie rok 1826, kiedy to sam Fryderyk Chopin dał tutaj swój koncert charytatywny. Miejsce jest udostępnione do zwiedzania. Właśnie tutaj odbywają się między innymi: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, Muzyka Epok, Festiwal Mendelhsona, koncerty, recitale oraz kabarety.

Dusznicki Rynek zachował średniowieczny układ urbanistyczny. Zobaczymy tutaj piękne kamieniczki, najstarszą wotywną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz św. Floriana i Sebastiana. Pomnik został wykonany w 1725 roku, przez śląskiego rzeźbiarza L. J. Webera. Stanowił on wotum dziękczynne za uratowanie od panującej w tamtych czasach zarazy. Na Rynku znajdziemy także narzędzie tortur – pręgierz, który powstał w XX wieku, to właśnie tu po raz pierwszy ścięto głowę kata. Oryginalny pręgierz znajduje się w kościele parafialnym w Szczytnej. Przypomina ciekawą, aczkolwiek mroczną historię. Wiele turystów robi sobie z nim obowiązkowe zdjęcie. Jest to dość nietypowy obiekt, jednak budzi spore zainteresowanie.

Kościół świętych Piotra i Pawła powstał w XVI wieku, na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni. Przyjemny kościółek posiada bogate wyposażenie. Zobaczymy tutaj między innymi cenny ołtarz „Czternastu Wspomożycieli”. W środku znajdują się także: barokowy ołtarz z 1730 roku, obraz „Pożegnanie Piotra i Pawła”, renesansowa chrzcielnica oraz ciekawa ambona w kształcie wieloryba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>