Leszno – miasto przyjazne sportowcom

Leszno jest dużym i starym miastem położonym w Wielkopolsce. Dużym atutem miejscowości jest jej lokalizacja – znajduje się przy drodze z Poznania do Wrocławia. Przechodzi tu także trasa kolejowa, łącząca te dwa duże ośrodki, która została w ostatnim czasie na wielu odcinkach wyremontowana. Z tego powodu, by dostać się z Poznania do Leszna, wystarczy nam tylko godzina.

W Lesznie na turystów czekają liczne ciekawe zabytki, świadczące o długiej historii tego miasta, sięgającej początków wsi rycerskiej, która istniała tu na pewno już w 1393 roku. Okolice porośnięte są lasami, między którymi znajdziemy także piękne jeziora, idealnie nadające się do uprawiania sportów wodnych. Nic więc dziwnego, że w tych okolicach pojawiły się też liczne ośrodki wczasowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Ale w samym mieście także jest się gdzie zatrzymać. Znajdziemy tu bez problemu hotele i schroniska [zobacz ➸Meteor], gdzie zarezerwować można noclegi.

Leszno słynie też z wielu imprez sportowych, z których najpopularniejsze są zawody szybowcowe oraz żużlowe. Dużą atrakcją jest także pływalnia Akwawit, która jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Powstała ona w roku 1993, gdy w wielu miastach nie myślało się jeszcze nawet o aquaparkach. Znajduje się tutaj basen rekreacyjny, duży basen pływacki oraz mały basen dla dzieci. Dodatkowo jest tu także basen z ciepłą wodą i trzy długie zjeżdżalnie wodne. Po pływaniu możemy się posilić w jednej z dwóch restauracji. W okolicy znajduje się także Centrum Leczenia i Rehabilitacji oraz solaria i korty tenisowe.

Jednak bez wątpienia sportem najbardziej promowanym przez lokalne władze jest szybownictwo. W Lesznie prężnie działa aeroklub oraz szkoła szybowcowa. Zdobyć tu można różne licencje, nie tylko na szybowce, ale także na balony, samoloty i dla spadochroniarzy. Przy lotnisku działa też baza gastronomiczna oraz noclegowa. Przyjeżdżając na lotnisko możemy się zdecydować na lot turystyczny albo skok spadochronowy w tandemie. Odbywają się tutaj także liczne wydarzenia powiązane z samolotami, jak pikniki lotnicze i szybowcowe, połączone z pokazami. Najbardziej znaną imprezą jest cykl „Leszno. Rozwiń skrzydła”, który odbywa się każdego lata i przyciąga tysiące miłośników latania. W Lesznie aż trzykrotnie organizowano również Szybowcowe Mistrzostwa Świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>