Siedlce – miasto pełne turystycznych walorów

Spędzając wakacje nad Bałtykiem, np. w Rewie (zobacz nasz wpis na ufr.org.pl), warto zarezerwować trochę czasu na podróż w głąb kraju. W województwie mazowieckim między rzekami Muchawką a Helenką, znajduje się malownicze miasto Siedlce (więcej informacji na siedlce.pl). Jest uznawane za jedno z większych miasto w Polsce, pod względem zaludnienia, a także terytorium. Posiada prawa powiatu i jest siedzibą wielu ważnych instytucji w tym regionie. Jest także popularne pod względem turystycznym, a to ze względu na bogata historię i długą listę zabytków, które prezentuje.

Mówiąc o zabytkach i ciekawych miejscach, Siedlce zacząć należy poznawać od spaceru uliczkami w centrum miasta. Większość zachowanych jest w stylu klasycystycznym, a prowadzą do budynku ratusza będącego pomieszaniem różnych stylów architektonicznych. To ciekawy budynek, dziś pełniący wiele ról społecznych. Znajdują się w nim pomieszczenia handlowe, sklepy, a także Muzeum Regionalne. Warto tu zajrzeć i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat okolicy zanim rozpocznie się dalsze zwiedzanie miasta. Posada ciekawą legendę związaną z księżną Aleksandrą Ogińską, która w XVIII wieku mieszkała tu i doprowadziła do świetności Siedlec w tamtym okresie. Przyczyniła się do rozbudowy miasta i renowacji wielu budynków, dzięki temu niektóre do dziś świetnie się zachowały.

Księżna Aleksandra Ogińska była wnuczką Kazimierza Czartoryskiego, który przekazał pod jej rządy pałac Ogińskich. To wyjątkowe miejsce, w które włożyła wiele wysiłku i pasji. Po przebudowie zaczęła urządzać tu liczne wydarzenia kulturalne oraz spotkania śmietanki towarzyskiej. Gościła najznamienitsze rodziny, a nawet samego która Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś Pałac jest siedzibą uniwersytetu. Mimo to Siedlce nadal pozostały ważnym ośrodkiem kulturalnym. Jest tu teatr, szkoły wyższe, seminarium duchowne.

Warte odwiedzenia są także znajdujące się tu kościoły, a przede wszystkim katedra. Jej architektura zachwyca wielu przyjezdnych. Najbardziej charakterystyczne i robiące wrażenie są strzeliste wieże, które widać nawet z bardzo dużej odległości. Stanowią niezwykła ozdobę panoramy. Baza noclegowa zdecydowanie odpowiada wymaganiom miasta. Dzięki licznym wydarzeniom, które mają tu miejsce Siedlce są często bardzo oblegane (bukuj pokoje na meteor-turystyka.pl). Z tego powodu nad wyraz dobrze prosperują tu hotele i pensjonaty. Świetnie rozwinęły się też handel i usługi oraz gastronomia. Można tu smacznie zjeść regionalne posiłki przygotowane przez wykwalifikowanych kucharzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>