Swornegacie – spacery i grzybobranie

Na Kaszubach w Borach Tucholskich leży urokliwa, niewielka wioska o nietypowej nazwie Swornegacie. Ta pięknie położona miejscowość przyciąga licznych amatorów rekreacji nad wodą i aktywnego wypoczynku na czystych terenach puszczy. Na przyjęcie sezonowych gości czeka tutejsza baza noclegowa [], którą dostosowano do potrzeb hobbystów, czyli sportowców, wędkarzy i grzybiarzy. Tych ostatnich zjeżdża się tu najwięcej na koniec lata, gdy zaczynają pojawiać się deszcze, a w borach następuje prawdziwy wysyp grzybów.

Tutejsze atrakcyjne i rozległe lasy stwarzają możliwość do odbywania długich spacerów po ciekawych terenach w otoczeniu pięknej przyrody. Dla ułatwienia turystyki wyznaczono tu szereg tras, które prowadzą pieszych i rowerzystów przez najpiękniejsze zakątki Borów Tucholskich i Pomorza. Na początek najlepiej wybrać się na krótsze szlaki, aby zaprawić się do wysiłku przed całodniowymi marszami lub jazdami po bezdrożach. Jeśli wybieramy się na rowerze, warto najpierw sprawdzić jego stan techniczny, a przede wszystkim zapas powietrza w kołach. Jesienią w lasach pojawiają się licznie jagody i grzyby, a zarówno mieszkańcy, jak i turyści wyruszają na zbiory.

Jeśli z góry planuje się grzybobranie, warto wybrać sobie na urlop obiekt noclegowy, w którym gościom udostępnia się suszarkę do grzybów, a gospodarz potrafi przejrzeć zebrane plony i ocenić, czy planowana wieczerza nie okaże się ostatnią. Najlepiej więc zabrać ze sobą atlas po uprzednim zapoznaniu się z najgroźniejszymi gatunkami grzybów. Trzeba pamiętać, że tereny puszczy rozciągają się na dziesiątki kilometrów. Jeśli więc planuje się dalsze odchodzenie od ścieżek i szlaków, warto zabrać ze sobą mapę i naładowany telefon, najlepiej z urządzeniem GPS. Należy też wziąć ze sobą picie i prowiant, płaszcz przeciwdeszczowy i wygodne buty, a na głowę założyć chustkę lub czapeczkę, aby chronić się przed kleszczami. Podczas spacerów nad wodą można także zastosować preparat odstraszający komary. Wczasowiczom, którzy w Borach Tucholskich wykupili sobie noclegi, Swornegacie dostarczą wielu okazji do spacerów po lasach, przemierzania szlaków krajobrazowych oraz zbioru grzybów. Przy przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa goście z pewnością spędzą tu niezapomniany urlop na łonie natury, pełen emocji i niezapomnianych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>